Z časopisu Svědomí/Conscience 2/2013

Z osvobozených monologů

Jára Meců

Není nadto, když se celej svět pořád víc a víc polidšťuje a jak říká náš filozof a vzdělanec August Ponožka humanisuje. Ani tři světový války v jednom století nás od boje za nejvyšší humánnost k  zločinu neodradily. Mluví se, že sám humanista Ponožka přežil coby zázrakem půlku století. Přežil Buchenwald, podařilo se mu vylézt i z masovýho hrobu, kde už ležel prostřílen mezi mrtvými, a to není všecko. V padesátejch létech Ponožka řečnil deset minut před bránou Pankráce, za což ho po tři týdny řezali na Ruzyni a pak deset let drželi v lágru na uranu. Vrátil se až po patnácti. Von i v kriminále dozorcům vykládal, jak je to krásný bejt neskonale lidskej a dobrotivej, a tak mu pořád u soudu přidávali a přidávali. A jeden zvlášť nelidskej bachař, o jehož polidštění humanista Ponožka usiloval, mu zlámal tři žebra. Však ho také lidumil Ponožka ve vzpomínkách stále omlouvá a říká, že tomu hlídači nic jinýho nezbejvalo, než ho mlátit.

Měl prý ženu a tři dítka. Jak říkám, Ponožka je něco jako zázrak nejvyššího humanismu. Přežil všecko a vrátil se až když ho příbuzenstvo dávno voplakalo jako mrtvýho. Přinesli ho na nosítkách a přímo na schůzi spolku humanistů, jimž je Ponožka vod těch dob předsedou. Zasloužil se o zrušení trestu smrti i o nejliberálnější trestní zákoník v Evropě a snad i na zeměkouli. A v kriminálech zpívaj trestanci písně jen o Ponožkoví. Von i pro zlosyna, co mu znásilnil dceru, žádal u soudu co nejmírnější trest a dlouho pak plakal, když zlosyn dostal jen pokárání.

Von taky hned nato vydal knihu s titulem „Je radostí být zločincem". Šla na dračku. A mnohonásobný bestiální vrah Burčák jménem všech kriminálníků zaslal spolku Humanistů i děkovnou zdravici. Zvlášť děkujou za barevný televizory, masáž salón a saunu. Salónek pro homosexuály je prý ve výstavbě a staví ho sami dozorci.

Už nikdo v této zemi se nebude cítit utiskován a odstrkován od radovánek po jakých touží. Tuhle jsem byl na přednášce filosofa Oblba, kterej se snaží polidštit i dobytek a co se nestalo. Cestou z přednášky mně kvůli peněžence začal škrtit jakejsi chlap. Ruce měl jako lopaty, sílu bejka a už šly na mně mrákoty. Ale když jsem se mu sípavě a z posledních sil svěřil, jak jsem rád, že za mou mrtvolu bude mít jen krátkej, fešáckej kriminál, dal se bůhví proč na zběsilý útěk. Vono prý na ten blahodárnej demokratickej humanismus ještě nejsou někteří notoričtí zločinci zvyklí.

V našem paneláku se každou noc barikádujeme a večer po sedmé už nedostanete z baráku ani nohu. Ty tam jsou doby večerních procházek plných poezie a ticha. Pryč jsou též časy nudy a zbytečného poflakování. V době nejdokonalejšího demokratického humanismu a veškerého dobra každý ví, co má činiti, aby dožil dalších osvobozených dnů a nocí. U nás, například, není podnájemníků, kteří by necvičili čínskou sebeobranu. Máte slyšet ten řev ze všech pater a pokojů. A na druhém konci sídliště zas naše lidi trénujou Japonci. Jeden Braziliánec si tady otevřel velkoobchod s mačetami, ale jdou na odbyt i turecký šavle. Mafiáni máj kulturní sál, kde pod heslem „S podsvětím k světlu" trénují smrtící chmaty recidivisté. Ze sklepních místností zní Internacionála. Tam trénují marxisté-leninisté. U nich se neví co trénujou. Anarchisté si v neděli pronajímají školní budovy. Holé lebky je mají v sobotu.

Jak říkám, v demokracii bez zábran se nikdo nenudí. Všichni jsou v nejvyšší pohotovosti bránit moudrost liberalismu jako nejvyšší dobro. Pasák Ozembuch tuhle přednášel na rynku, že v zájmu lidskosti bude povoleno úplně všechno. Policie bude zrušena a zůstanou jen hasiči. Kvůli hašení „bordelů". Jo a málem bych zapomněl. Víte o tom, že akademik Plotýnka se přitom stálém liberalisování a polidšťování už změnil v lidoopa?! Chodí votrhanej, zarostlej a střapatej s kroužkem v uchu a při divoký hudbě vyluzuje strašně divoký skřeky. A minulej tejden, patrně z radosti nad našim nejdemokratičtějším demokratickým humanismem začal v tanci i souložit! Inu začínají z nás bejt úplně jiní tvorové!

Jára Meců

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí