Z časopisu Svědomí/Conscience 5/2013

Komedie kolem strachu z ohrožení demokracie

František Truxa

Nejrůznější pravicoví novináři projevují obrovské znepokojení z razantní akce policie a olomouckého státního zastupitelství proti arogantní a vysoce nepopulární vládě se strašením nebezpečí diktatury.

Pro veřejnost je nepochopitelné problematické rozhodnutí US chránící kriminální činy, které lze manipulací ukrýt pod poslaneckou imunitu. Rozhodnutí, které mohl objektivněji posoudit ÚS, je kritizováno i odbornou právnickou veřejností.

U prostých lidí je v podvědomí výrok čelného představitele tohoto problematického soudu P. Kučery, že „stabilita vlády má přednost před spravedlností"! Charakter vládců v demisi je zcela zřetelný z jejich posledního nadměrného rozdělení stamilionů, na své odměny!

Soudy rozhodující často vzájemně protikladně a někdy až nezákonně přespávají být pro občany spolehlivé. Přes časté pochybení si pro sebe vymiňují nedotknutelnost a stálý růst svých příjmů. V době šetření i na invalidech, dětech a zdravotně postižených!

Korupce je vydávána za běžnou politickou praxi. Protikorupční policie, která se odváží sáhnout na nekalou politickou elitu, je napadaná označováním policejního státu a lidé protestující stávkami jsou označováni za luzu!

V době rostoucí enormní nezaměstnanosti, rozsáhlé zadluženosti a další hospodářské stagnace, je strašení ultraprvičáků zcela nepochopitelné a nevěrohodné!

Rusnokova vláda a nebo následná vláda ČSSD je jedinou možností nápravy katastrofy vlády "hospodářské zodpovědnosti", která za dobu své existence enormně navršila státní dluh, srazila ČR v ekonomice na poslední místo v Evropě, omezila příspěvky EU a přiblížila zdravotnictví ke krachu.

VV, které kdysi získávaly sympatie údajným bojem proti korupci nedosáhly téměř žádných výsledků. Lze ale souhlasit s prez. M.Zemanem, že není potřeba nic vynalézat. Jen prosadit německý zákon o nutnosti prokázání získání majetku ve sporných případech. Nedoložený původ majetku musí být důvodem k okamžité konfiskaci ve prospěch státu.

Stejně tak pro odpolitizování státní správy je nutno uzákoněný návrh připravený před lety ČSSD jen uvést do praxe.

Je příliš mnoho práce na nápravě destrukce po vládě pravice, abychom se konečně vrátili do roviny právního státu, kam právně již dlouho patříme.

František Truxa, Jablonec n.N. 27.7.2013

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí