Z časopisu Svědomí/Conscience 6/2015

Turbulence pro 2015

Bohumil Kobliha

Od jara 2014 nám 44. prezident USA připomíná, že ekonomie je politická. Jeho osobní kredit klesl sice pod stupeň mrazu, ale má stále moc. Aby ubohému lidu světa ulevil od drahé nafty, projednal koncem jara 2014 se saudským králem, aby zvýšil její produkci a přijal nižší ceny. Nemluvilo se ovšem o tom, že Amerika má u Bankéřů světa národní dluh 14,6 trilionů dolarů, ani o tom, že Ruská federace (RF) má už šikanování Západem dost a nehodlá mlčet k nesmyslným hospodářským sankcím. Saudská Arábie byla panu Obamovi hotova ihned vyhovět. Ruská federace měla být zároveň vyšachována jako konkurent Saudské Arábie na světovém trhu tekutého zlata. Takže proč Obamovi nevyhovět, vždyť saudsko-arabský Riyal je stejně navázaný na US dolar, právě z důvodů nafty, které je Amerika největším odběratelem. A tak od června 2014 stoupla produkce Saudsko-arabské nafty s doprovodným plánovaným poklesem cen. Po vrcholu v červnu 2014 kdy barel SA nafty byl ještě za sto patnáct US dolarů, koncem listopadu 2014 klesl na šedesát US dolarů za barel. To samozřejmě vyvolalo obtíže všude jinde, a zejména další dodavatelé nafty tím utrpěli (vč. RF!). Museli podlehnout „diktátu trhu", který kdo že manipuloval? Maloodběratel prakticky neprofitoval...

Proč se ale Amerika uchýlila k téhle politicko-ekonomické „válce", co tak postrašilo USA i EU? Nebylo to nic menšího než plán RF přejít z papírových měn na zlatý standard, který byl světově opuštěn ve třicátých letech minulého století. S cenou zlata se totiž nedají dělat tak velké kotrmelce jako s jinými prostředky směny zboží.

Dozvěděli jsme se, že pro Rusy poslední kapkou, kterou přetekla jejich trpělivost, bylo zablokování nějaké státní platby společností pro zúčtování mezinárodních plateb, tzv. SWIFTem (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Z různých zpráv jsme zaznamenali, že jak Rusko tak Čína už delší dobu připravují svoji vlastní cestu finančního hospodářství bez návaznosti/závislosti na US dolar.

Úspěšné tahy Ruska a Číny by samozřejmě silně omezily hegemonii USA, která se udržuje od druhé světové války. US nadvláda finanční je de facto umělá, a americké dluhy situaci jen potvrzují. Tištění „zelených žabích kůží", jak prý už Indiáni US bankovkám přezdili, pokračovalo v minulých letech v tak zvaných „kvantitativních uvolňováních" (QE- Quantitative easing). Kroky Ruska i Číny nejsou pochopitelně po chuti Západu, a zejména USA se bude snažit, aby ke spuštění plateb ve Zlatých rublech vůbec nedošlo.

Proto vidíme současné umělé rozkolísaní hodnoty ruského rublu. Čína je svým vlastním způsobem pojištěna už dávno „dvojitou" měnou. Pro vlastní potřebu a jen uvnitř Číny má měnovou jednotkou YUAN. Pro mezinárodní obchod používají finanční jednotku REMINBI. Je to něco podobného jako měla Indie po osamostatnění (1948), tak zvanou stříbrnou rupii. Vstup do roku 2015 bude tedy velmi turbulentní. Amerika ani Evropa se nevzdá svých světovládných záměrů a budeme svědky všech možných tahů proti Rusku. Proto byl tak důležitý Putinův projev v Dumě 4.12.2014, totiž náčrt cesty k hospodářské nezávislosti a soběstačnosti Ruské federace.

Eur Ing Dr Bohumil Kobliha, Londýn, 20. 12. 2014

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí