Z časopisu Svědomí/Conscience 1/2014

Unicatum

Irena Kopecká

Tak už konečně přišel den D, to je den, kdy beru důchod. Jdu k okénku a zjišťuji, že se něco děje, neboť nejde vše tak hladce jako jindy. Úřednice si vyžádala můj občanský průkaz, podívala se na mě a strčila mi nějaký papír s poznámkou: „Máte přidáno.“

Zarazila jsem se, ale jen na chvilku. „Kolik to dělá? Stovku?“ ptám se a doufám, že mi řekne 300 nebo 350korun.

Slečna se kysele usměje: „Kéž by!“ a podsouvá mi papír k podpisu. Podepsala jsem ho, ale protože nemám brýle, nepřečetla jsem, jaká sumička k mému důchodu přibude.

„Tak kolik mi přidali?“ dorážím na ni.

„Celkem 35 korun a tady máte ještě něco,“ dodává a podává mi na papíře přilepený malý černý sáček na jedno použití.

„Co to je?“ ptám se, neboť jsem vyluštila jen velkými písmeny tištěný nápis UNICATUM.

„To máte rašelinový balzám na klouby.“

Nastalo ticho. Vzala jsem si svůj důchod včetně malého černého sáčku a rychle jsem se vytratila. Měla jsem pocit, že mě úřednice provází očima, ve kterých byl stud. Ale ona se přece nemá za co stydět, honí se mi hlavou.

Když jsem přišla domů, vzala jsem si brýle a zjistila jsem, že kromě těch 35 Kč, jsem dostala asi 1cm krychlový rašelinového balzámu s bylinnými extrakty v sáčku o rozměrech 8 x 5 cm. Nesl hrdý název UNICATUM SWISS QUALITY CHONDRO, MOOR BALSAM.

Přiznám se, že jsem s ním mrskla do odpadkového koše, i když vím, že on sám za nic nemohl. Nicméně, obdarovat důchodce 35 Kč a sáčkem černého balzámu, je vskutku unikum.

Škoda, že neznám toho člověka, v jehož hlavě se tento nápad zrodil. Věřte mi, že bych mu s gustem poslala těch 35 Kč zpět a do obálky bych mu vložila sáček s balzámem UNICATUM. Teprve pak by to bylo, myslím si, unikátní.

Irena Kopecká

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí