Pro časopis Svědomí/Conscience 6/2014

Cena vítězství

Irena Kopecká

 

Často nás život staví do situace, ve které se setkáme s někým, kdo má na určitou věc opačný názor, než máme my. Jak se zachovat? Je třeba se rozhodnout. Můžeme znovu opakovat náš názor a pak prohlásit: „ale možná se mýlím“, nebo trvat na svém a hledat pro sebe další argumenty.

Je samozřejmostí, že v déle trvající hádce začnou oba aktéři zvyšovat hlas, mohou se objevit i urážlivá slova, včetně gestikulace celým tělem. Dejme tomu, že slovní při vyhrajeme, ale za jakou cenu? Za naprostého vyčerpání, neboť energetický boj jsme prohráli. Naše tělo vydalo vše, co mohlo, ocitli jsme se na nule. Bylo nám zapotřebí vletět na vlny protivníka? Stejně není jisté, zda se nám ho podařilo přesvědčit o naší pravdě, zda necouvl jenom proto, že mu o chvíli dřív než nám došly síly.

Znám případ jednoho mladého muže, který se tak rozzlobil, že dostal infarkt, a lékař už mohl jen konstatovat - smrt. Stál ten spor za to? Vždyť pravda po čase vždy vyplave na povrch, není nutné ji druhým násilně odkrývat, vše chce svůj čas.

Chraňme sami sebe, zacházejme se svým životem jako se vzácným darem od Boha, který nás velmi miluje, ale pokud o jeho dar nestojíme, nemůže s tím nic dělat. Dal nám svobodnou vůli, možnost volby.

Irena Kopecká

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí