Pro Svědomí/Conscience 3/2014

Připomínky k chybám vlády naděje

František Truxa

Když do české vlády vstoupilo i hnutí ANO s heslem bude líp, stala se vláda vládou naděje. A protože v demokracii má být mezi vládou a ovládanými vztah partnerský, měla by taková vláda reagovat na veřejnou kritiku, které není málo.

Váleční veteráni z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) tvrdě zareagovali na skutečnost, že ministr kultury za Bělobrádkovu KDU-ČSL a předtím šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman byl zvolen do čela Sdružení Ackermann-Gemeinde (SAG). SAG sice přímo neřídí bývalí váleční zločinci z SS, jako např. tzv. Witikobund, ale je součástí nechvalně proslulého tzv. Sudetoněmeckého landsmančaftu, který sdružuje i bývalé válečné zločince, příslušníky vojsk SS a pro vlastizradu a kolaboraci s nacismem odsunuté tzv. sudetské Němce a k českému státu nezastává zrovna přátelský postoj.

Ing.Jaroslav Vodička, předseda ČSBS a Vlasteneckého fóra, proto napsal premiéru Sobotkovi: „Člen vaší vlády, ministr kultury Daniel Herman, byl dlouhodobě členem vedení SAG a  23. 2. 2014 byl zvolen předsedou SAG, zatímco jeho dosavadní předseda, Talíř, se od uvedeného data stal místopředsedou. Podle našich informací je na ministerstvu kultury též pan Talíř, a to ve funkci hlavního poradce. Tato skutečnost je podle našeho názoru velmi znepokojivá až pobuřující. Proti účasti členů sudetoněmeckého landsmanšaftu ve vládě ČR a v jejím aparátu protestujeme.“

Vodička v dopise připomíná i další styky vládní KDU- ČSL s předáky tzv. sudetoněmeckého landsmančaftu: „O mnohých kontaktech předáků KDU-ČSL, zejména Pavla Svobody, s organizacemi a funkcionáři sudetoněmeckého landsmanšaftu i s bavorskou CSU, jejíž předseda je patronem sudetských Němců, víme již dlouhou dobu a vnímáme je silně kriticky.“… „Máme tomu rozumět tak, že je součástí oficiální politiky vaší vlády, když se někteří její členové zúčastňují podobných setkání, když člen sudetoněmeckého landsmanšaftu je ministrem vaší vlády a další v aparátu ministerstva? Pokud ano, proč o tom veřejnost nebyla  informována?... Ani zahraniční politiku nelze dělat za zavřenými dveřmi ministerských či jiných kabinetů, zvláště když má jít o politiku sociálně demokratickou!“, apeluje Vodička.

Premiér Sobotka pak za dopis poděkoval s tím, že ho předal zmíněným ministrům s žádostí, aby Vodičkovi odpověděli, pokud to uznají za vhodné!!!

V české vládě je ještě jeden člen, který má hodně společného s Bavorskem. Ministryně spravedlnosti za hnutí bude líp Válková má trvalý pobyt v bavorském Pasově (Passau). Válková se chlubí, že byla vychovaná ve víře „německá kultura je ta skutečná kultura, Goethe, Schiller...“; nedodává však, že tahle propagandistická fráze z kruté první světové války byla nalezena i v Osvětimi, která také byla vizitkou německé kultury.

Tato ministryně v rozhovoru pro Echo24 na otázku „co si myslíte o odsunu německého obyvatelstva?“ odpověděla: „To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.“ Ministryně, která pro Goetha a Schillera přehlíží Osvětim, logicky v protektorátu bagatelizuje probíhající holocaust, vraždění Čechů až do posledních dnů Říše a přípravu „konečného řešení české otázky“… Chápu, že s tímto charakterem Válková nastoupila studia na Právnické fakultě UK v době, kdy byli odtamtud slušní lidé vyhazováni; proč však má místo v naší dnešní vládě? Po takové sebeprezentaci by to v Bavorsku nejspíš nebylo možné.

Ministryně Válková navíc přiznala, že nerozumí např. exekucím a insolvencím a proto si vybrala náměstkyni Marvanovou, té však vytýká samostatné jednání v rámci její kompetence a říká tomu nedostatek loajality. Pod heslem ANO bude líp se tu objevuje stará víra, že služebně vyšší chce schvalovat služebně nižším i to, v čem se nevyzná. Tak ovšem naděje ani demokratický partnerský vztah nevypadá.

František Truxa, Jablonec n.N. redakčně upraveno

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí