Z časopisu Svědomí/Conscience 1/2015

Co doporučuji v roce 2015

Irena Kopecká

Moje kamarádka měla úraz. Nějak nešikovně se ohnula a vzápětí ucítila prudkou bolest páteře. Nemohla se už narovnat. Bolest vystřelovala do pravé nohy. Následoval převoz k lékaři, obstřik, injekce od bolesti. Za tři dny se její stav zhoršil natolik, že nemohla nejen stát, ale ani sedět, či ležet. Bolest byla tak prudká, že jsme ji zavezli k odborné lékařce – neuroložce. Tam se svíjela dvě hodiny v bolestech, než přišla na řadu. Byla nevlídně přijatá, leč ošetřena. Lékařka se dokonce pokusila sehnat jí v nemocnici volné místo. Nebylo. Volala jsem tedy k ošetřujícímu lékaři. Ten rozhodl, ať se u něj stavíme, že jí napíše lístek k přijetí do nemocnice s označením, že se jedná o vážný případ.

Stal se zázrak, v jedné nemocnici bylo jedno jediné místo, vzali ji. Dostávala obstřiky, kapačky, patnáct prášků denně, injekce od bolesti. Její stav se začal pomalu upravovat.

Leč po týdnu ji lékařka přišla prosit, zda by nemohla uvolnit lůžko pro akutnější případ. Protože součástí nemocničního areálu je i LDN, kde by mohla pokračovat v léčbě, zeptala se i na tuto možnost. Bohužel, s lítostí jí bylo sděleno, že není jediné volné lůžko. Sanitka jí tedy přivezla domů s lístkem, že až za měsíc se má dostavit do nemocnice na CT vyšetření. Obdržela recept na analgetika a injekce utišující bolest.

Nechci uvádět, kolik to stálo peněz, kamarádka je totiž na sociální podpoře, jen uvedu, že po měsíci bylo zjištěno, že má posunutou ploténku o 6,5 mm. Čeká ji další vyšetření, bolest zůstává.

Proč ji neposlali hned v nemocnici na CT vyšetření? Proč se celý měsíc musela trápit?

Proč nemáme víc nemocnic? Proč zdravotní personál stát lépe neplatí, aby lékaři a sestry neodcházeli do zahraničí, kde je jejich práce mnohem lépe finančně oceněna? Proč si páni ministři neuvědomí, že i oni jednou zestárnou a bez lékařské pomoci se neobejdou?

Vlastně – jejich platy jsou tak velké, že jim nehrozí, že by pocítili, jaké naše hospodářství ve zdravotnictví je.

Tak co doporučit ostatním? Co přát v tom novém roku 2015?

Nestárnout a za žádnou cenu nestonat!

Irena Kopecká

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí