Pro časopis Svědomí/Conscience 2/2015

Irena Kopecká

To, co se ti dnes přihodilo, je docela běžné. Velice ti ublížil člověk, kterého jsi tolik milovala. Jak jen to mohl udělat? Ptáš se. Právě proto, že tě dobře znal, věděl, kde má udeřit, aby ti způsobil velkou bolest. To je přece zřejmé, nemyslíš?

Neplač a netrap se nad tím. Prostě se to stalo. Je to zkouška, kterou ti život přichystal. Vzpomeň si na zkoušení ve škole, copak to bylo lehké nechat prověřovat svou připravenost? Ani v životě to není snadné. Když ale dokážeš, že jsi připravena zvládnout to, co se od tebe požaduje, najednou z tebe všechna úzkost spadne a ty se cítíš silná. Právě to je tvé vítězství! Neplač, slzy to nevyřeší, nelituj se, dokaž, že tu životní zkoušku zvládneš. Nemusí to být na výbornou, stačí, když ji zvládneš dobře. Pokud v ní neobstojíš a nebudeš dost statečná, život ti přichystá další zkoušku. Pokud opět propadneš, tak další a další. Dostrká tě k tomu, aby ses naučila, čemu se naučit máš, odpuštění a lásce.

Život je někdy přísný učitel, zadarmo známky nedává. Čím dřív to pochopíš, tím lépe pro tebe. Každému se vrátí to, co vyzařuje. Kdo šíří kolem sebe zlobu, nemůže se divit, že se mu zlo vrátí. Kdo rozsévá lásku, bude láskou obklopen. Jak jednoduché a prosté, přesto jak je to těžké uvědomit si základní zákon života – lásku.

Irena Kopecká

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí