Z časopisu Svědomí/Conscience 4/2016

V pátek třináctého

Irena Kopecká

Ano, to je právě den, kdy jsem 13. května tohoto roku křtila svou 22. publikaci, knížku pohádek „O vílách, skřítcích a vodníčcích“.

Byl květen, sluníčko se na všechny usmívalo a louky zářily sedmikráskami. Knížka přišla na svět v knihovně v Horní Lidči, kde v současné době vystavovaly děti z MŠ v Horní Lidči své výrobky - půvabné květiny, motýly, broučky a jiná zvířátka. Krásná dekorace pro literárně-hudební večer s knihou pohádek.

Náhoda? Ne, málokdy existují, potká nás to, co si zasloužíme, ale je třeba pro to něco udělat. Být ve správný okamžik na správném místě a to, co děláme, aby bylo v souladu s naším svědomím a přinášelo druhým lidem radost. Myslím, že všech šedesát přítomných posluchačů vnímalo, co jim chci sdělit.

Proč o tom píšu? Dostal se mi do rukou článek „Lego vede kostičkovou válku ve zbrojení, násilí ve stavebnicích roste.“ S údivem jsem četla dál: „Aby si udrželi pozornost svého publika, výrobci hraček jsou uvězněni v určité metaforické válce ve zbrojení, jejímž výsledkem jsou nové vzrušující a zábavné produkty.“

Je zvláštní, že studie společnost Lego neodsuzuje, jen podotýká, že rostou její tržby a že bude rozšiřovat výrobu. Šéf podniku Jörgen Vig Knudstorp uvedl, že v loňském roce stoupl zisk společnosti o 31 %, to je 9,2 miliardy dánských korun, asi 33 miliard korun. Velmi si chválí rok 2015, „byl fantastický“, říká, „celkové tržby vzrostly o čtvrtinu na 35,8 miliard dánských korun. Loni v dubnu otevřelo Lego třetí výrobní halu v Kladně. Zaměstnává tu 2 500 lidí. Figurky se zde dekorují, kompletují a menší díly se balí. Firma má závody také v Dánsku, Maďarsku, Mexiku a staví továrnu i v Číně. Měla by být otevřena v roce 2017.

Vědci však varují, ve studii publikované v digitálním magazínu PLOS ONE uvádějí, že „produkty Lego se stávají výrazně násilnějšími kvůli tomu, aby dokázaly soupeřit o pozornost dětí v éře digitální zábavy“. Dokonce označují některé dánské stavebnice za brutální.

Tak nevím, opravdu nepřišel čas půvabných pohádek, které budou rodiče dětem číst a pak si s nimi o nich povídat? Budete-li takové chtít, napište si o ně, ráda vám je pošlu, psala jsem je svým srdcem.

KopeckaIrena@seznam.cz

http://www.kopeckairena.xf.cz/

Irena Kopecká

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí